FraJa SW

SoftWare, HardWare, Sítě, ...

Minerály (mineralogie)Co sbírám

Co sbírám

Můj zájem se soustřeďuje pouze na minerály z Českých lokalit. Vyjímkou jsou pouze opály (moje srdeční záležitost), ty sbírám z celého světa. No ale stále se vyvíjím. Vzorky nejraději získávám vlastním sběrem a nákupem na mineralogických burzách, případně na internetu. Není ale nad to, najít si pěkný kámen sám.


Mineralogické lokality

Mineralogické lokality

Lokality výskytu mminerálů, které jsem dosud navštívil. Nečekejte však žádná odborná pojednání, hlavně se věnuji fotodokumentaci lokalit a nalezených vzorků. Bohužel, fota nalezených vzorků přibývají mnohem pomaleji, něž bych si přál. Jsou doplňovány postupně, jak se mi je daří nafotit.


Mineralogické burzy (2022)

Mineralogické burzy (2022)

Inspirace a informace k novým nalezištím nejlépe získáte na mineralogických burzách. Můžete zde poznat nové přátele a dozvědět se spoustu nových informací. Taktéž zde můžete získat vzorky z lokalit, které chcete navštívit a zjistit, jak je lokalita perspektivní pro Vaši návštěvu.


Mineralogická literatura (knihovnička)

Mineralogická literatura (knihovnička)

Literatura pro získání vědomostí, ale i pro potěšení oka i mysli. Ani v době internetu a "googlování" se bez literatury neobejdeme. Pro každého sběratele je důležitý popis lokality, její dostupnosti a možnosti sběru vzorků. A právě tady je odborná literatura neocenitelným pomocníkem.


Navštívená mineralogická muzea a výstavy (připravované výstavy)

Navštívená mineralogická muzea a výstavy (připravované výstavy)

Fotogalerie z návštěv stálých muzejních expozic a výstav, šachty, skanzeny, jeskyně,...
Přesto, že žijeme v digitální době plné informací, není úplně jednoduché se dozvědět o všem, co se na poli výstav a muzeí děje. Zde jsou upoutávky na akce, o ktrých se dozvím.


Muzea s mineralogickými expozicemi

Muzea s mineralogickými expozicemi

Neúplný, ale nepravidelně doplňovaný přehled muzeí s mineralogickými expozicemi nebo výstavami.
Existuje sice web Muzejní rozcestník, ale jak jsem zjistil, poměrně dost zajímavých míst v něm chybí, případně k nim již nejsou aktuální informace. Proto jsem přidal tuto stránku.


Zajímavé webové stránky

Zajímavé webové stránky

Webové stránky s mineralogickou tematikou. Jsou zde stránky amatérských sběratelů, obchodníků, odborníků, prostě všech co se motají okolo kamení a minerálů. Samozřejmě ne všech, ale pouze těch co jsem zatím objevil ...


Staré vápenky

Staré vápenky

V českých zemích se začalo vápno používat po příchodu křesťanství. Svůj hrad v roce 932 tak na vápno postavil kníže Boleslav. V roce 999 vlastnil vápenku Břevnovský klášter. Výroba vápna se značně rozšířila za Karla IV.