FraJa SW

SoftWare, HardWare, Sítě, ...

Rožná - opál


Rožná - opál

Rožná - opál

Lokalizace: 5 km jižně od Bystřice nad Perštejnem.
Varianty opálů: obecný opál.
Zbarvení: hnědočervená až fialově červená, hnědá, zrzavě žlutá, červeně žíhaná. (1)

Informace o lokalitě:
Rožná se nachází 5 km jižně od Bystřice nad Perštejnem. Naleziště je známé již z poloviny 19. století. Nacházejí se zde obecné opály nejčastěji hnědočervené až fialově červrné barvy.
Naleziště se nachází na poli 750 m severovýchodně od obce Rožná. Na severním otraji Rožné odbočíme u benzinové pumpy ze silnice směřující do Zlatkova vlevo na asfaltovou cestu. Naleziště je mezi touto cestou akravínem.
Zdejší opály jsou nejčastěji hnědočervené až fialově červené. Spolu s nimi se objevují i hnědé, jemně rezavě žluté i červeně žíhané. Místy rezavý pigment převládá, takže opály získávají rezavě žlutý skvrnitý vzhled. Vedle červených opálů se zde vyskytují i tmavohnědé, zelenavě šedé až černé, místy drobně červenavě skvrnité nebo se žlutými či červenými žilkami. Vzácné jsou žlutozelené opály s hnědými skvrnami a někdy i černými dendrity. (1)

Geologie:
.

Mineralogie:
.

Zdroj:
ĎUĎA, Rudolf a Petr PAULIŠ. Opály Slovenské a České republiky a možnosti jejich sběru. Str. 72. (1)Rožná - Fotogalerie


Rožná - Nalezené vzorky

Fotogalerie nálezů

Připravuji ...Rožná - Literatura

Literatura

ĎUĎA, Rudolf a Petr PAULIŠ. Opály Slovenské a České republiky a možnosti jejich sběru. Vyd. 1. Kutná Hora: Kuttna, 2006. ISBN 80-86406-41-5. Str. 72.Rožná - opál

Rožná - opál na internetuCitace

Citace

(1) ĎUĎA, Rudolf a Petr PAULIŠ. Opály Slovenské a České republiky a možnosti jejich sběru. Kutná Hora: Kuttna. ISBN isbn80-86406-41-5.