FraJa SW

SoftWare, HardWare, Sítě, ...

Stálé muzejní expozice a výstavy, šachty, skanzeny, jeskyně,...2018 - Co nás čeká (probíhající a chystané výstavy)

Muzeum přírodovědy Doudleby nad Orlicí

Muzeum přírodovědy Doudleby nad Orlicí

6.7.2018
Muzeum přírodovědy Doudleby nad Orlicí.
Expozice minerálů je umístěna v prostorách barokní sýpky v areálu Muzea přírodovědy v Doudlebech nad Orlicí.
Zdroj: Zámek Doudleby – muzeum přírodovědy a rok na vsi.Galerie Patriot Tišnov

Galerie Patriot Tišnov

28.4.2018
Galerie Patriot Tišnov.
Expozice minerálů Galerie Patriot po roce.
Zdroj: Galerie Patriot Tišnov – expozice minerálůMinerály Českého středohoří

Minerály Českého středohoří - Muzeum města Ústí nad Labem

10.11.2017 - 25.3.2018 (Otevírací doba: út-ne 9:00-18:00)
České středohoří, nezaměnitelná kopcovitá krajina v předhůří Krušných hor. Zrodila se z nitra země před 40 miliony lety. Výstava prezentuje unikátní kolekci minerálů nalezených v Českém středohoří. Jde o výběr nejkrásnějších a nejcennějších vzorků z muzejních i soukromých sbírek.
Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem2017

Příroda a krajina Orlických hor a Podorlicka - Minerály - 23.9.2017 - 3.12.2017

Příroda a krajina Orlických hor a Podorlicka - Minerály

23.9.2017 - 3.12.2017 (Otevírací doba: út-ne 9:00-12:00 - 12:30-16:00)
Nejvzáčnější poklady z přírodovědeckých sbírek a nejzajímavější terénní sběry pořízené současnými pracovníky. Zkamenělé otisky rostlin a živočichů, zbytky mořské kostnaté ryby Xiphactinus, vzorky minerálů a hornin.
Zdroj: Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad KněžnouGalerie Patriot Tišnov

Galerie Patriot Tišnov

29.4.2017
Galerie Patriot Tišnov.
Expozice minerálů Galerie Patriot je jednou z nejhodnotnějších sbírek v České republice, jak kvalitou vystavených vzorků, tak i svou komplexností. V galerii můžete obdivovat víc jak 1 000 minerálů. Expozice je rozložena do dvou pater. V prvním podlaží lze obdivovat špičkové evropské minerály a estetické světové vzorky. Druhé podlaží je věnováno mineralogii České a Slovenské republiky.
Zdroj: Galerie Patriot v Tišnově – expozice minerálůCeylon - minerály

Ceylon - minerály

15.3.2017
Prodejní výstava minerálů - Ceylon.
Kamarád byl na zájezdu na Ceylonu, při té příležitosti navštívil výstava minerálů. Tak se podívejte na jeho fotky.
Zdroj:2016

Oblastní muzeum v Mostě - Minerály východní části Krušných hor

Oblastní muzeum v Mostě - Minerály východní části Krušných hor

17.2.-31.8.2016
Oblastní muzeum v Mostě - Minerály východní části Krušných hor.
Výstava Minerály východní části Krušných hor představuje dva pohledy na krásu minerálů tří nejdůležitějších nalezišť tohoto regionu, Cínovce, Krupky a Moldavy. Tyto lokality se řadí mezi nejbohatší mineralogická naleziště v celé České republice. Na každém z nich se nachází cca 100 druhů minerálů. Cínovec proslavily zejména vynikající ukázky různých odrůd křemene, wolframitu, kasiteritu, cinvalditu a scheelitu. Krupka je známa především krystaly kasiteritu, fluoritu, apatitu a molybdenitu. Moldava je zase výjimečná řadou minerálů stříbra, které se na Cínovci a v Krupce nevyskytují.
Zdroj: Oblastní muzeum v Mostě - Minerály východní části Krušných horProdejní výstava minerálů - Galerie Pod hradem - Pecka

Prodejní výstava minerálů - Galerie Pod hradem - Pecka

20.8.2016
Prodejní výstava minerálů - Galerie Pod hradem - Pecka.Radostná pod Kozákovem - Drahé kameny a minerály

Radostná pod Kozákovem - Drahé kameny a minerály

14.8.2016
Radostná pod Kozákovem - Drahé kameny a minerály.
Letní výstavy s názvem Drahé kameny a minerály soukromých sběratelů z Českého ráje se staly tradiční součástí prázdninového programu návštěv našeho regionu. Od roku 1983 představují tito nadšenci své nejnovější i historické nálezy z místních nalezišť a dalších lokalit z tuzemska a zahraničí. K vidění budou zejména acháty, jaspisy, různé odrůdy křemene a jiných minerálů, zkamenělá dřeva a fosilie v nejrůznějších formách, velikostech, barvách a způsobech jejich zpracování.
Zdroj: Minerálklub - Kozákov 82Lomnice nad Popelkou - DRAHÉ KAMENY A MINERÁLY – jubilejní 20. ročník

Lomnice nad Popelkou - DRAHÉ KAMENY A MINERÁLY – jubilejní 20. ročník

14.8.2016
Lomnice nad Popelkou - DRAHÉ KAMENY A MINERÁLY – jubilejní 20. ročník.
Letošní jubilejní ročník se bude specializovat především na acháty, a to jak od nás z Podkrkonoší, tak z lokalit po celém světě, např. Austrálie, Afriky a zemí Jižní a Severní Ameriky.
Vedle kurátora akce pana Ladislava Krotila předvedou ukázky ze svých sbírek pánové Josef Patočka z Rovenska p. Tr., Jiří Boudný z Vyskře, z Lomnice pánové RNDr. Luboš Hromádko, Vladimír Kmínek a Robert Krotil, dál Antonín Šanovec z Vrchlabí, rodina Holubova ze Dvora Králové nad Labem a Miroslav Zeman z Jičína. Jedna samostatná vitrína bude pietně věnována nedávno zesnulému významnému rodákovi a čestnému občanovi města Prof. Zdeňku Johanovi, dlouholetému příznivci a mecenáši naší instituce.
Zdroj: Lomnice nad Popelkou - DRAHÉ KAMENY A MINERÁLY – jubilejní 20. ročníkKozákov - Votroubcův lom

Kozákov - Votroubcův lom

14.8.2016
Kozákov je horou plnou polodrahokamů a drahých kamenů. Vyskytují se tu ametysty, olivíny, záhnědy, citríny, chalcedony, acháty, jaspisy i karneoly.
V jižním svahu Kozákova mohou návštěvníci po dohodě s majitelem Votrubcova lomu hledat, a pak si nález vybrousit v místní brusírně.
Zdroj: Votrubcův lom a muzeum drahých kamenůLomnice nad Popelkou - muzeum

Lomnice nad Popelkou - muzeum

14.8.2016
V přírodovědné části muzea naleznete zkameněliny fauny a flóry prvohor a druhohor, z drahých kamenů acháty a jaspisy, ukázky pektolitů z největšího naleziště na světě.
Zdroj: Městské muzeum a galerie Lomnice nad PopelkouNová Paka - Klenotnice

Nová Paka - Klenotnice

28.5.2016
Expozice geologického vývoje návštěvníkům představuje jednotlivá geologická období naší minulosti, od samotného zrození planety Země až po současnou dobu. Na ukázkách zkamenělin a hornin je zřetelně vidět vývoj fauny a flóry, od prvních známek života, přes trilobity, zkamenělé stromy, dinosaury nebo mamuty, až po zvířata a rostliny, které s námi obývají planetu dnes. Největší část expozice je věnována zkřemenělým "dřevům" prvohorních rostlin, jichž je Novopacko proslulým nalezištěm. Kromě několika desítek jejich vzorků ve vitrínách můžete nejmohutnější zkamenělý strom spatřit v zahradě před Klenotnicí.
Zdroj: Nová Paka - KlenotniceTurnov - muzeum

Turnov - muzeum

28.5.2016
Geologická, paleontologická a mineralogická expozice je úvodním oddělením Muzea Českého ráje. Přibližuje jednotlivé procesy, které probíhají na povrchu Země i v jejím nitru a vysvětluje, jak naše planeta funguje. První část expozice se věnuje vrásnění a nejstarší sopečné činnosti na území Českého ráje. Seznamuje s minerály Kozákova, mezi kterými jsou různé odrůdy křemene například křišťál, ametyst a záhněda, dekorativní horniny zastupují kozákovské jaspisy. Stejně známé jsou acháty z Kozákova, Doubravice, Železnice a Frýdštejna. K mimořádným exponátům patří pektolit z Koštálova a hvězdový křemen ze Strážníku. Pozoruhodné jsou i stopy obojživelníků zachované v pískovci z mladších prvohor a fosilní ryby.
Zdroj: Můzeum Českého ráje v Turnově - Mineralogie2015

Skanzen Solvayovy lomy

Skanzen Solvayovy lomy

16.8.2015
Skanzen tvoří několik objektů - bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha. Budovy se zbytky technologických zařízení se nalézají ve zrušeném vápencovém lomu Paraple, v překrásné krajině Českého krasu, nedaleko cesty ze Sv. Jana pod Skalou na Karlštejn. Návštěvník může během otevírací doby skanzenu volně procházet po vyznačených stezkách a podle názorných informačních tabulí získat představu o způsobu těžby, dopravy a zpracování vápence.
Zdroj: Solvayovy lomy - Společnost Barbora z.s.


Chrustenická šachta

Chrustenická šachta

16.8.2015
Železnorudný důl Chrustenice (1861 - 1965) patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (oblasti západně od Prahy). Důl měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.
Zdroj: Důlní expozice - Chrustenická šachta


Jílové u Prahy - mineralogická expozice

Jílové u Prahy - mineralogická expozice

14.8.2015
V regionálním muzeu v Jílovém u Prahy nalezneme mimo expozice věnované těžbě zlata, též rozsáhlou expozici mineralogickou. Takže, pojďte se podívat ...
Zdroj: Regionální můzeum v Jílovém u Prahy


Jílové u Prahy - těžba zlata

Jílové u Prahy - těžba zlata

14.8.2015
Jílovský zlatonosný revír lze podle historických zpráv a rozsahu starých prací považovat za nejvýznamnější zlatonosný revír v Česku. Jílovské muzeum ve své expozici zlata umožňuje návštěvníkům nahlédnout na zlato u nás i ve světě z mnoha různých úhlů.
Zdroj: Regionální můzeum v Jílovém u Prahy


Jílové u Prahy - štola Sv. Josefa

Jílové u Prahy - štola Sv. Josefa

14.8.2015
Štola sv. Josefa je jedním z mnoha důlních děl významné části jílovského zlatonosného revíru – Kocourském žilném pásmu. Štola je zakreslena na jedné z nejstarších dochovaných map jílovského revíru z roku 1718.
Zdroj: Regionální můzeum v Jílovém u Prahy


Konepruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

13.8.2015
Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá „nej“ stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jeskyní jsou zejména takzvané Koněpruské růžice, celá řada cenných archeologických nálezů a tajná penězokazecká dílna.
Zdroj: Koněpruské jeskyně


Muzeum Beroun

Muzeum Beroun

11.8.2015
Expozice se nachází v jedné místnosti prvního poschodí domu čp. 88, který bezprostředně sousedí s Jenštejnským domem, a je v ní vystaveno celkem 224 kusů exponátů. Návštěvníci jsou seznámeni se základními údaji o Barrandienu. Důležitá je barevná geologická mapa Barrandienu v měřítku 1:200 000 a tabulka se základním přehledem geologického vývoje Barrandienu a jeho pokryvných útvarů.
Zdroj: Muzeum Českého krasu v Berouně


Jívka - důl Bohumír

Jívka - důl Bohumír

27.6.2015
Důl Bohumír se nachází v areálu společnosti GEMEC – UNION a.s., v katastru obce Jívka cca 20 km východně od Trutnova. Vstup do dolu štolou Bohumír je umístěn mezi správní budovou, hlavní výrobní a skladovací halou areálu z panelové manipulační plochy. Návštěvníci budou moci do podzemí vstoupit štolou Bohumír a vylézt zpět stejnou cestou nebo vylezou z podzemí nově vybudovanou šachticí, která je umístěna pod vrátnicí areálu SK Jívka. Já lezl šachticí ...
Zdroj: Měděný důl Bohumír


Žacléř - důl Jan Šverma

Žacléř - důl Jan Šverma

23.5.2015
Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Komplexy budov těžních souborů jam Jan a Julie jsou prohlášeny kulturními památkami ČR. Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je vytvořena expozice, která plně ukazuje pohyb důlních vozů na povrchu bývalého dolu, dále je k vidění expozice starých důlních map, paleontologických nálezů, ale i fotodokumentace z minulého provozu dolu.
Zdroj: Hornický skanzen Žacléř


Tišnov - jeskyně na Květnici

Tišnov - jeskyně na Květnici

2.5.2015
Jeskyně byla objevena náhodně 28. 5. 1972 na severovýchodním svahu Květnice. Byla pojmenována po Aloisi Královi, čestném občanu města Tišnova, objeviteli Demänovských jeskyní. Jeskyně je značně členitá a poměrně rozlehlá. Po zmapování měřila její známá část 350 m. Horní patro je horizontálně uloženo asi 10 m pod povrchem a je korozívně a erozívně modelované. Má bohatou krápníkovou výzdobu s krápníky různé délky a síly a s dvěma sintrovými jezírky s plochou 5 m. Výsledkem práce jeskyňářů byly drobné objevy v roce 1974 jako Rotunda, Závalový komín, Komín hrůzy nebo Ztracené komíny. Propasti a spodní část jeskyně jsou na výzdobu chudší, sintrové povlaky a vodopády jsou však mohutnější.
Zdroj: Králova jeskyně na KvětniciHradec Králové - KUNĚTICKÁ HORA – SOPEČNÝ OSTROV V POLABÍ

Hradec Králové - KUNĚTICKÁ HORA – SOPEČNÝ OSTROV V POLABÍ

25.1.2015
Ve východní části Polabské nížiny mezi Hradcem Králové a Pardubicemi vystupuje z rovinaté krajiny impozantní vrchol Kunětické hory s charakteristickou siluetou pozdně středověkého hradu. Díky geologickému podkladu i své konfiguraci se Kunětická hora značně odlišuje od okolního rovinatého terénu. Této odlišnosti odpovídají jedinečné přírodní poměry a druhová skladba rostlin a živočichů. Původní příroda Kunětické hory byla již od pravěku značně ovlivňována lidskou činností a některé druhy odtud již vymizely. Přesto patří k významným lokalitám, kde se dochovala vzácná teplomilná flóra a fauna v zemědělsky intenzivně využívané krajině.
Zdroj: KUNĚTICKÁ HORA – SOPEČNÝ OSTROV V POLABÍ2014

Žacléř - muzeum

Žacléř - muzeum

13.9.2014
V Městském muzeu Žacléř si můžete prohlédnout expozici věnovanou zdejší hornické činnosti. Mimo to zde najdeme rozsamem nevelkou, ale zajímavou expozici regionálních minerálů a fosílií.
Zdroj: Městské muzeum Žacléř


Žacléř - důl Jan Šverma - hornický skanzen

Žacléř - důl Jan Šverma - hornický skanzen

6.9.2014
Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Komplexy budov těžních souborů jam Jan a Julie jsou prohlášeny kulturními památkami ČR. Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je vytvořena expozice, která plně ukazuje pohyb důlních vozů na povrchu bývalého dolu, dále je k vidění expozice starých důlních map, paleontologických nálezů, ale i fotodokumentace z minulého provozu dolu.
Zdroj: Hornický skanzen Žacléř


Meteority - Štefánikova hvězdárna - Praha

Meteority - Štefánikova hvězdárna - Praha

21.8.2014
Pro výstavu meteoritů, jež ze svých sbírek zapůjčil cestovatel a sběratel Jiří Šimek, vybudovala hvězdárna nové prostory. Vznikla tak nejrozsáhlejší podrobná sbírka svého druhu v Česku. Expozici se zhruba 90 vzorky připravovala hvězdárna ve spolupráci s uznávaným planetárním geologem a předním odborníkem na lunární meteority Jakubem Halodou.
Zdroj: Štefánikova hvězdárna láká na největší výstavu meteoritů2011

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

1.10.2011
Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě však nemají problém přilákat milovníky podzemní říše z krajin mnohem vzdálenějších. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou.
Zdroj: Bozkovské dolomitové jeskyněNárodní muzeum - Praha

Národní muzeum - Praha

5.7.2011
Ještě než nám uzavřeli budovu NM z důvodu rekonstrukce, snažil jsem se nafotografovat mineralogickou expozici. Již se těším na srovnání s novou expozicí po rekonstrukci.
Zdroj: Národní muzeum v Praze2010

Bystřice nad Perštejnem - Muzeum

Bystřice nad Perštejnem - Muzeum

12.8.2010 - Bystřice nad Perštejnem
Expozice Uran na Vysočině vznikla jako trvalá připomínka hornické činnosti ve zdejším regionu. Je trvale umístěna ve sklepních prostorách budovy muzea. Můžete zde zhlédnout ukázky důlních děl včetně výztuže, ukázky používaných mechanismů, nářadí a přístroje, ukázky ochranných pomůcek, důlní svítidla, záchranářskou techniku a další. Prohlídka dále pokračuje unikátní mineralogickou kolekcí RNDr. Ludvíka Ducháčka, která obsahuje exempláře nejen z oblasti kolem Bystřice.
Zdroj: Městské muzeum Bystřice nad PerštejnemMuzeum Jihlava

Muzeum Jihlava

11.8.2010 - Jihlava
Expozice Geologie Českomoravské vrchoviny byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2001. V úvodní části podává přehled regionálně-geologického členění území a přehledně je charakterizován geologický vývoj oblasti. Vystaveny jsou všechny základní ukázky hornin Českomoravské vrchoviny a to jak ve standardizovaných formátech, tak i v podobě volně přístupných velkých vzorků. Mineralogická část expozice je členěna podle základních genetických skupin, resp. nerostných asociací, které jsou pro oblast typické.
Zdroj: Muzeum Vysočiny Jihlava - Geologie Českomoravské vrchovinyJihlavské katakomby

Jihlavské katakomby

11.8.2010 - Jihlava
Systém podzemních chodeb v Jihlavě zvaný jihlavské katakomby je s rozlohou 50 000 m a délkou asi 25 km po znojemském podzemí druhý nejrozsáhlejší v České republice. Katakomby se nacházejí pod celým městem a pod většinou městských památek. Tato historická a technická pamětihodnost je jedním z posledních dochovaných pozůstatků činnosti středověkých jihlavských horníků, neboť většina starých stříbrných dolů v okolí města zanikla.
Zdroj: Jihlavské podzemí2009

Křemen a jeho rodina - výstava - Hradec Králové

Křemen a jeho rodina - výstava - Hradec Králové

25.7.2009
Žádný jiný nerost na světě nemá v repertoáru tolik převleků rozdílných tvarem i barvou jako křemen. Rozmanitost zejména achátů a jaspisů je snad nekonečná. Jejich krása však bývá skrytá v nevzhledné hroudě a ožívá teprve přispěním lidského umu - kámen je třeba šikovně rozříznout, vybrousit a pečlivě vyleštit. Při pohledu binokulárním mikroskopem v kameni objevíme celé dosud neznámé světy, jejichž makrofotografie výstavu doplňují.
Zdroj: KŘEMEN A JEHO RODINA v Hradci KrálovéKudova Zdroj (PL) - mineralogická expozice

Kudova Zdroj (PL) - mineralogická expozice

28.5.2009
Muzeum minerálů a drahých kamenů se nachází vedle lázeňského parku v blízkosti kolonády s prameništěm léčivých vod. Muzeum bylo založeno ze sbírky pana Wojciech Sokolowski, který se posledních 20 let věnoval sbírání minerálů z celého světa.
Zdroj: Mineral Museum (Muzeum Mineralow)Oslavany - muzeum

Oslavany - muzeum

18.4.2009
Expozice Vlastivědného spolku Rosicko-Oslavanska seznamuje návštěvníky především s téměř 250letou historií dobývání černého uhlí v Rosicko-oslavanské pánvi. Výstava je tématicky rozdělena do několika částí: Geologie a mineralogie, Vývoj hornického řemesla, Oslavanská elektrárna, Expozice lampových radiopřijímačů.
Zdroj: Hornictví a energetika Rosicko-Oslavanska2008

Žacléř - důl Jan Šverma

Žacléř - důl Jan Šverma

12.7.2008
Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Komplexy budov těžních souborů jam Jan a Julie jsou prohlášeny kulturními památkami ČR. Ve strojovnách těžních strojů a v šachetních budovách je vytvořena expozice, která plně ukazuje pohyb důlních vozů na povrchu bývalého dolu, dále je k vidění expozice starých důlních map, paleontologických nálezů, ale i fotodokumentace z minulého provozu dolu.
Zdroj: Hornický skanzen ŽacléřTurnov - muzeum

Turnov - muzeum

24.2.2008
Geologická, paleontologická a mineralogická expozice je úvodním oddělením Muzea Českého ráje. Přibližuje jednotlivé procesy, které probíhají na povrchu Země i v jejím nitru a vysvětluje, jak naše planeta funguje. První část expozice se věnuje vrásnění a nejstarší sopečné činnosti na území Českého ráje. Seznamuje s minerály Kozákova, mezi kterými jsou různé odrůdy křemene například křišťál, ametyst a záhněda, dekorativní horniny zastupují kozákovské jaspisy. Stejně známé jsou acháty z Kozákova, Doubravice, Železnice a Frýdštejna. K mimořádným exponátům patří pektolit z Koštálova a hvězdový křemen ze Strážníku. Pozoruhodné jsou i stopy obojživelníků zachované v pískovci z mladších prvohor a fosilní ryby.
Zdroj: Můzeum Českého ráje v Turnově - Mineralogie2007

Lomnice nad Popelkou - muzeum

Lomnice nad Popelkou - muzeum

23.6.2007
V přírodovědné části muzea naleznete zkameněliny fauny a flóry prvohor a druhohor, z drahých kamenů acháty a jaspisy, ukázky pektolitů z největšího naleziště na světě.
Zdroj: Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou